Dlaczego ludzie nieustannie korzystają z mediów społecznościowych?
Dlaczego ludzie nadal korzystają z mediów społecznościowych pomimo tego, że wielokrotnie wykazały niezbyt pozytywny wpływ na nasze społeczeństwo? Takie pytania zadajemy sobie już nie tylko my jako zwykli użytkownicy internetu, ale także ogromne ilości naukowców i behawiorystów z całego świata. Postarajmy się zatem znaleźć kilka sensownych odpowiedzi na ten temat. Jednym z ważnych powodów, dla których ludzie nadal korzystają z mediów społecznościowych, mimo że mają na nie negatywny wpływ, jest to, że są po prostu nieświadomi ich szkodliwego wpływu. Co więcej, w niektórych przypadkach ludzie są świadomi szkodliwego wpływu mediów społecznościowych na nich, ale nie przejmują się tymi zagrożeniami na tyle, by chcieć zmienić swoje zachowanie.
Nie powinno być dla nikogo żadną tajemnicą to, że wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z tego, że social media mogą wnieść do ich życia niezbyt pozytywne aspekty. Jednak co z tymi, którzy wiedzą, że social media potrafią być dla nas szkodliwe, a pomimo tego stale z nich korzystają? Chyba nad tym przykładem warto nieco się zastanowić.
Jest to pewna spirala uzależnienia
Okazuje się, że wiele osób wpada tak zwaną spiralę uzależnienia, która głównie polega na tym, że zdają sobie sprawę z negatywnego impaktu mediów społecznościowych na ich życie, jednak pomimo tego nadal pozostają przy nich, licząc na to, że w pewnym momencie sytuacja się odmieni. Taka spirala uzależnienia bywa bardzo niebezpieczna, szczególnie jeśli uzależnimy się od tego w młodym wieku, ponieważ zaczynamy zaniedbywać wtedy nasze obowiązki. Wiele osób przekłada życie w internecie nad swoje życie szkolne.
Wreszcie, istnieje wiele czynników sytuacyjnych, które mogą powodować, że ludzie korzystają z mediów społecznościowych, nawet jeśli nie chcą tego robić. Na przykład, jeśli wszyscy znajomi danej osoby korzystają z określonego portalu społecznościowego, może ona również z niego korzystać, aby mieć świadomość tego, co dzieje się w jej kręgu towarzyskim. Podobnie, duża dostępność mediów społecznościowych może również skłaniać ludzi do korzystania z nich, np. gdy widzą ikonę aplikacji społecznościowej za każdym razem, gdy otwierają telefon. Czasami po prostu płyniemy z nurtem i robimy to, co robią wszyscy niezależnie od tego, czy jest to pozytywne, czy też nie.