Co mężczyźni najczęściej kupują w internecie?
Zakupy online robi w Polsce ponad 22 miliony osób, a 47% z nich stanowią mężczyźni[1]. Panów do zamawiania produktów przez internet motywuje przede wszystkim dostępność sklepów przez całą dobę, brak konieczności jechania do punktu stacjonarnego, atrakcyjniejsze ceny niż w tradycyjnych sklepach oraz łatwość porównywania ofert[2]. A co mężczyźni najczęściej kupują i ile wydają na zakupy w internecie?
Które produkty najczęściej kupują online mężczyźni?
Mężczyźni najczęściej kupują online odzież, akcesoria i dodatki – decyduje się na nie 64% wszystkich kupujących3. Co najmniej połowa badanych zamawia również obuwie, książki, płyty i filmy, a także sprzęt RTV/AGD3.
Panowie często wybierają także:
- kosmetyki i perfumy oraz odzież sportową (46% badanych)3;
- telefony, smartfony i tablety (45%)3;
- produkty farmaceutyczne (42%)3;
- sprzęt komputerowy (41%)3.
Co więcej, ponad 30% mężczyzn kupuje w internecie ubezpieczenia, artykuły dziecięce, gry komputerowe, meble, samochody i części do nich, produkty spożywcze, multimedia oraz oprogramowanie komputerowe3.
Wydatki mężczyzn a zakupy w internecie
Mężczyźni najwięcej wydają miesięcznie na obuwie – płacą za nie średnio 231 zł4. Na drugim miejscu uplasowała się tak chętnie kupowana przez panów odzież, na którą e-konsumenci przeznaczają 194 zł4. Podium zamykają w tym wypadku artykuły spożywcze, na które mężczyźni wydają 188 zł miesięcznie4.
Co ciekawe, panowie duże kwoty przeznaczają także na artykuły dziecięce i zabawki, wydając na nie średnio 153 zł, a także kosmetyki i perfumy – te kosztują ich 132 zł4.
Warto także przyjrzeć się wydatkom mężczyzn w skali półrocza. Tutaj prym wiodą sprzęty RTV i AGD, na który panowie poświęcają aż 1336 zł4. Mniej wydają zarówno na urządzenia mobilne (832 zł), jak też meble i wystrój wnętrz (735 zł)4.
Visa Mobile – rozwiązanie do płatności nie tylko dla mężczyzn
Warto zwrócić również uwagę na kwestię płatności online. Panowie chcą przede wszystkim szybko opłacać swoje towary i coraz częściej rezygnują z przelewów tradycyjnych (wybiera je mniej niż 40% badanych)5.
Dostęp do coraz nowszych i bardziej zaawansowanych metod płatności w internecie sprawia, że każdy może finalizować transakcje online komfortowo i bezpiecznie. Jedną z usług, która to umożliwia, jest wirtualny portfel Visa Mobile pozwalający na szybkie i bezpieczne płatności online6. Dzięki niemu:
- w momencie płatności nie trzeba podawać danych karty i wprowadzać jakichkolwiek haseł w sklepie internetowym6;
- można skrócić czas płatności przez internet w stosunku do innych form transakcji kartowych, ponieważ nie wymaga przeklikiwania się przez wyskakujące w sklepie okna i wypełniania wielu pól formularza6;
- można płacić za zakupy online na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu – komputerze, telefonie lub tablecie (płatność można zaakceptować na swoim smartfonie)6;
- wszystkie transakcje są zabezpieczone przez Visa6.
Wystarczy więc uruchomić odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej albo pobrać Visa Mobile w formie bezpłatnej i samodzielnej aplikacji na telefon (w dedykowanym konkretnemu systemowi sklepie z aplikacjami)6.
Lista banków, która obsługuje to rozwiązanie, znajduje się na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html – może być wymagane zaktualizowanie aplikacji lub inne dodatkowe czynności6.
Po dodaniu swojej karty płatniczej (robi się to tylko raz!) można już płacić online w sklepach internetowych. Wystarczy wybrać ikonkę z tym rozwiązaniem, a następnie podać swój numer telefonu i zatwierdzić transakcję w aplikacji na telefonie6.
Artykuł powstał we współpracy z Visa.
Bibliografia:
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 9-10
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 78
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 146
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 175-184
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 122
- VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 17.05.2022