Czy social media są dla nas niebezpieczne?
Zagrożenia związane z social mediami są niezwykle różnorodne. Korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z wieloma problemami, których podłoże dopiero zaczynamy dostrzegać, ponieważ wszechobecność mediów społecznościowych w życiu niemal wszystkich ludzi na całym globie jest czymś zupełnie nowym, co nie miało miejsca w przeszłości. Wiele badań niestety wskazuje na to, że regularne korzystanie z mediów społecznościowych bardzo często jest w stanie źle wpłynąć zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Problemy zdrowotne związane z korzystanie z mediów społecznościowych dotyczą przede wszystkim uzależnienia od różnorodnych aplikacji.
Uzależnienie od mediów społecznościowych, możemy określać jako uzależnienie od mediów społecznościowych ogólnie lub jako uzależnienie od konkretnej platformy, których w dzisiejszym internecie jest mnóstwo. (np. niektórzy wykazują objawy uzależnienia od Facebooka). Jednak z czym tak naprawdę wiąże się przywiązanie zbyt dużej ilości uwagi do mediów społecznościowych?
Przeszkadzanie w wykonywaniu ważnych obowiązków, np. szkolnych, co może prowadzić do problemów takich jak gorsze oceny.
Kwestie ogólne, takie jak narażenie na dezinformację, naruszanie prywatności i polaryzacja polityczna.
Kwestie, które odgrywają rolę w konkretnych sytuacjach, takie jak cyberprzemoc i prześladowanie.
Problemy te występują, w różnym stopniu, u użytkowników różnych platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, YouTube i Snapchat.
Niektóre problemy są tylko pośrednio związane z social mediami
Niektóre z tych problemów nie są bezpośrednio powiązane z korzystanie z mediów społecznościowych, czyli konkretnych aplikacji poszczególnych firm. Wiele kłopotów dotyczy raczej bezpośrednio korzystania z internetu. Przykładowo w niektórych badaniach wykazano dosłownie, że robienie sobie tak zwanego selfie, które wrzucamy do internetu, ma negatywny wpływ na naszą samoocenę. Portale internetowe bardzo często wymuszają dzielenie się zdjęciami, ponieważ wymagają tego trendu. Z tego powodu u wielu nastolatków odnotowano ogromny spadek poczucia własnej wartości.
Na koniec należy zauważyć, że niektóre z wymienionych tu badań pokazują jedynie, że problemy te są związane z mediami społecznościowymi, a nie dowodzą jednoznacznie, że są przez nie powodowane, ponieważ związek przyczynowy jest trudniejszy do ustalenia. Niemniej jednak istnieje wystarczająco dużo badań na ten temat, aby rozsądnie założyć, że media społecznościowe mogą w niektórych przypadkach powodować niektóre z tych problemów, a założenie, że tak jest w większości przypadków, jest również najrozsądniejszym sposobem postępowania.
Ogólnie możemy mieć wiele różnych zastrzeżeń do roli social mediów w dzisiejszym społeczeństwie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest całkowite odseparowanie swojego życia od mediów społecznościowych. Wiele badań sugeruje również, że nadmierne korzystanie z social mediów powiązane z uzależnieniem może prowadzić do poważnych kłopotów psychicznych wśród nastolatków. Wiąże się z tym depresja i samotność, która w zaawansowanym stadium może prowadzić nawet do samookaleczenia.